Proč se učit španělsky?

1) Protože španělština je mezinárodní jazyk
Španělština plní v současnosti funkci druhého světového jazyka, v těsném závěsu za angličtinou. Španělština je úředním jazykem ve Španělsku a ve většině států Jižní a Střední Ameriky (např. v Mexiku, Kolumbii, Argentině, Venezuele, Peru, Chile, na Kubě, v Ekvádoru, Bolívii, Salvadoru, Panamě a Kostarice), velmi rozšířená je také ve Spojených státech, na Filipínách a v mnoha dalších zemích světa.


2) Protože téměř 400 milionů lidí na 4 kontinentech užívá španělštinu
Počet rodilých mluvčích se pohybuje okolo 400 miliónů. Španělsky mluví lidé v Evropě, Americe, Asii a Africe. Španělština je oficiálním jazykem ve více než 22 zemích a pouze v USA jí mluví více než 35 miliónů obyvatel. V současné době existuje více než 16 429 španělských periodik, 254 televizních kanálů a 5 112 rádiových stanic.

3) Protože španělština je jazykem s tisíciletou kulturou a historií
Španělsky mluvící země vytváří jednu z nejbohatších kultur planety, starou přes tisíc let. Mnoho z vrcholných děl světové literatury je napsáno ve španělštině (např. Don Quijote de la Mancha, Sto roků samoty atd.). Na území Španělska také vznikly jedny z nejcennějších architektonických památek.

Flamenco
Granada – Alhambra

Granada
Sevilla

Fiesta de los patios v Córdobě

Gaudího Casa Batlló v Barceloně

4) Protože španělština je jazyk, který se používá v prestižních mezinárodních organizacích
Je jedním z nejdůležitějších jazyků v mezinárodním obchodě a na politických setkáních. Zároveň je oficiálním jazykem EU, MERCOSURU, UNESCA, OSN, GATT, ONUDI a U.I.T., WTO.

5) Protože španělština je jazykem obchodu
Obchodní jednání i obchodní dohody na obou polokoulích odráží neustále se zvyšující ekonomickou důležitost španělštiny.

6) Protože románské jazyky, tedy i španělština, jsou základem vědních oborů
Španělština je románský jazyk, má tedy stejný základ jako latina. Kdo se učí španělsky, má usnadněný přístup k oborům jako je medicína, právo, přírodovědné obory.

7) Protože španělština zažívá velkou expanzi v kultuře mladých lidí
Španělsky mluvící země představují novou kulturní alternativu, určitou protiváhu k silně etablované kultuře anglosaské. Mnoho mladých lidí je ovlivňováno latinskoamerickou hudbou (Shakira, Enrique Iglesias, Las Ketchup, Manu Chao, …), latinskoamerickými tanci, atd.

8) Protože na americkém kontinentě je již nevyhnutelné znát španělštinu
Během posledních 10 let se poptávka po studiu španělštiny více než zdvojnásobila. Během 15 let bude na celém světě mluvit španělsky 500 miliónů lidí. Španělsky se mluví nejen ve většině latinskoamerických zemí, ale i v USA je nyní nutné znát v mnoha oblastech života španělský jazyk, španělština je v USA druhým nejsilnějším jazykem (30 milionů lidí), přes 62% studentů v USA si vybírá španělštinu jako první cizí jazyk.

9) Protože každý nový jazyk znamená lepší zdraví

Neplatí to jen pro španělštinu. Pokud užíváte dva jazyky, snižujete šanci na vznik demence. Jazyk zlepšuje paměť a zpomaluje úbytek mentálních schopností, které přichází s věkem. S novým jazykem máte i lepší kritické myšlení a vidíte věci zase trochu jinak. A ještě si zvýšíte kreativitu!

10) Protože španělština je prostě krásná!